Четверг, 25.04.2024, 20:54
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Вход на сайт
Block title

Природа як цілителька
[ Скачать с сервера (17.1 Kb) ]23.03.2015, 10:30

Природа як цілителька

В аптеках є безліч різноманітних ліків: пігулки, ампули, по­рошки. Утім ліки можна знайти не тільки в аптеці. Сама природа має величезну цілющу силу.

Уже в сиву давнину склалися уявлення про вплив на здоров'я людини навколишнього середовища. Батько медицини Гіппо­крат, який жив у V—IV ст. до н. є., указував на те, що природні умови деяких місцин допомагають позбутися недуг, й іноді, аби вилікуватися, досить перемінити місце проживання.

Найсильнішими ліками в природній аптеці є клімат. Темпе­ратура повітря, атмосферний тиск, сила й напрямок вітру, роз­ташування місцевості над рівнем моря, особливості ландшафту впливають на здоров'я людей. Разом або окремо ці умови впли­вають на людський організм рефлекторно, тобто через нервову систему проти волі людини.

У лікуванні хвороб органів дихання допомагає морський клімат. Вологе повітря теплого узбережжя, просочене морською сіллю, знищує чимало хвороботворних бактерій і подразнює слизову оболонку дихальних шляхів, стимулюючи їхнє самоочи­щення. Лікування морським кліматом у поєднанні з морським купанням одержало назву та ласо терапії (від грец. іеіазза — море і іегареіа — лікування).

Сучасна медицина активно використовує аеротерапію, тобто цілющий вплив повітря, та сонцелікування. Сонячне

222

 

випромінювання спонукає організм упорядковувати обмін ре­човин. Цим і пояснюється загальнозміцнювальна дія сонця. Утім сонце, як і всілякі ліки, корисне лише в певних дозах. Тривалі сонячні ванни, шкідливі для організму людини.

Доведено, що клімат степів (сухий, спекотний улітку) до­помагає лікувати туберкульоз. А повітря лісу, особливо хвой­ного — справжній еліксир здоров'я. Чому ж лісові аромати ма­ють лікувальні властивості? Виявляється, багато дерев, особливо хвойних, виділяють у повітря незвичайні речовини — фітонциди (від грец. ріоп — рослина і латин, сейо — убиваю). На значну кількість бактерій і вірусів фітонциди діють згубно. Саме тому санаторії для лікування легеневих захворювань розташовані серед соснових борів.

Відомо, що серед мешканців високогір'їв багато довгожите­лів. Фахівці часто пояснюють це цілющими властивостями чи­стого гірського повітря. Однак зі збільшенням висоти знижується атмосферний тиск, зменшується й насиченість повітря киснем. На висоті 3000 м над рівнем моря тиск у 1,5 разу менший, ніж на рівнині. Це означає, що кисень гірше проникає в легені. Зда­валося б, яка користь може бути від нестачі кисню? А тим часом користь є. Організм людини, яка потрапила в гори, починає адаптуватися до нових умов: прискорюються обмінні процеси, поліпшується вентиляція легень, збільшується вміст еритроци­тів і гемоглобіну в крові. Усе це благотворно позначається при лікуванні різноманітних захворювань. Але й тут треба знати міру. Із підйомом на значні висоти (понад 3000 м) у нетренованих людей може початися гірська хвороба {головний біль, сухий ка­шель, відсутність апетиту). її причина — порушення механізмів адаптації до умов високогір'я та гостре кисневе голодування.

Люди здавна надавали величезного значення каменям. При­чому не тільки коштовним і рідкісним, але й найпростішим. На­приклад, уважалося, що берил допомагає при хворобах печінки, а хризоліт позбавляє нічних страхів, агат може знешкодити зміїну отруту, а гірський кришталь додає молока жінкам, що годують немовлят.

Продовжуючи говорити про лікувальні властивості каменів, пригадаємо про цілющі властивості мінеральних вод. Зазвичай це підземні води й місця, де вони виходять на поверхню, які здавна були місцями паломництва стражденних.

223

 

Цілющі властивості мінеральних вод залежать від переваги тієї чи іншої хімічної речовини в їхньому складі. При цьому кожне мінеральне джерело унікальне. Вуглекислі, сірководневі, азотисті, бромисті, залізовмісні й інші води використовують для лікування всіляких хвороб. Курорти Трускавець, Миргород, Куяльник та інші відомі завдяки джерелам мінеральних вод. Ще в XIX ст. у багатих людей було прийнято виїжджати «на води» — підлікуватися.

Щоб відчути цілющу силу мінеральної води, ЇЇ не обов'язково пити. Купання в мінеральній воді не менш корисне. Уже ба­гато століть відомий метод зовнішнього застосування мінераль­них вод — бальнеотерапія (латин. Ьаіпеит — лазня, купання і іегареіа — лікування). Насичена солями вода, подразнюючи шкіру, стимулює роботу внутрішніх органів.

Чудовими ліками є морська сіль. У ній містяться залишки водоростей та морських тварин, а також різні хімічні речовини. Звісно, у медицині можна використовувати сіль тільки тих морів, вода яких ще не отруєна людиною. Неабиякі цілющі властивості має сіль найсолонішого на Землі озера, названого за цю якість Мертвим морем. Випарена морська сіль, якщо її додати у ванну, допомагає розслабитися, зняти втому.

Цілющі властивості мають також деякі грязі. Метод ліку­вання грязями відомий із сивої давнини, його називають пелої-дотерапією (від грец. реіоз — глина, бруд). Часто використовують мулові відкладення водойм, торф та інші речовини. їх подраз­лива, протизапальна, загальнозміцнювальна дія незамінна при лікуванні різних хвороб.

Ще стародавні греки відзначали місцевості, наділені при­родними лікувальними властивостями. Згодом їх стали називати курортами {від нім. киг — лікування і огі — місце). У коленого курорту є своя специфіка, тобто головний природний компонент. Кліматичні курорти бувають морськими, гірськими, рівнинними лісовими й рівнинними степовими. В Україні популярні курорти на березі Чорного та Азовського морів: Бердянськ, Євпаторія, Місхор, Сімеїз, Ялта тощо.

Однак, щоб відчути цілющу дію природи, зовсім не обов'язково вирушати на курорт. Почути шум вітру, побачити багряний за­хід, відчути м'якість трави під ногами, умитися свіжим снігом... Чи можуть бути ще якісь кращі ліки? Необхідно лише навчи­тися жити в гармонії із природою, адже ми — її мала частинка. Ми — її пацієнти.

224

Категория: природознавство 6 клас | Добавил: pasha | Теги: цілителька, як, природа
Просмотров: 466 | Загрузок: 4 | Рейтинг: 0.0/0