Пятница, 26.04.2024, 16:49
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Вход на сайт
Block title

Мати-земля годувальниця
[ Скачать с сервера (16.4 Kb) ]23.03.2015, 10:21

Мати-земля годувальниця

Близько 10 тисяч років тому людина здійснила «неолітичну революцію»: перебуваючи під загрозою голоду, вона різко змі­нила спосіб свого існування. Виснаживши мисливські угіддя, наші предки — мисливці й збирачі — були змушені перейти до скотарства та землеробства. І тоді вони вперше зрозуміли, що саме із ґрунтом пов'язані їхні життєві інтереси. Упродовж сто­літь стихійно складалися й переходили з покоління в покоління

84

 

способи обробітку землі. Згодом цей досвід стали записувати й передавати в спадок, постійно його доповнюючи. Він став ви­хідною точкою для агрономії — галузі науки, що досліджує найважливішу властивість ґрунту — родючість. Родючість — це здатність ґрунтів забезпечувати рослини мінеральним живлен­ням, вологою, повітрям і внаслідок цього давати врожай.

Ґрунт дає життя рослинам, тваринам і в остаточному під­сумку — людям. Він — головне багатство й об'єкт поклоніння всіх землеробських народів. Тому в уявленнях людей давніх цивілізацій ґрунт поряд із вогнем, повітрям та водою (а іноді деревом та металом) був однією з основ світобудови й уособлював материнське начало.

Жителі Шумеру й Вавилона (III—II тисячоліття до н. є.) займалися зрошувальним землеробством і вірили в те, що людина створена спеціально для того, аби обробляти землю. Вони не могли уявити її без зрошувальних каналів. Образ помереженої каналами місцевості став для них збірним поняттям землі загалом.

У системі світобудови стародавніх японців найважливішими елементами були п'ять головних географічних точок (центр, північ, південь, схід і захід), п'ять головних явищ природи (світло сонця, спека, холод, вітер і дощ) та п'ять основних рослин (рис, просо, ячмінь, льон і боби). Оброблений ґрунт, що дає урожай, перебував на перехресті всіх цих просторових, стихійних і рослинних начал. Імовірно, розуміння численних зв'язків ґрунту допомогло стародавнім японцям створити землеробство з найвищим для свого часу рівнем родючості.

 

 

Рослини       ^\

/     (рис

, просо, ячмінь,     >»

/

пьон і боби)            \

і    /^

Явища

і              ХГеографічні

природи

Ґрунт   ]         точки

(дощ,

к      А^ (захід>

вітер,    -^

 

холод,

 

північ, і

\ спека,

 

південь, /

\ світло

 

центр)    /

\.   сонця)

 

85

 

Праця хлібороба завжди була почесною і святою. «Із хліборобів виходять найбільш мужні люди, дохід хлібороба найчистіший і найбільш: правильний і найменше збуджує заздрість*,— уважав наиславетнішии політичний діяч Стародавнього Риму Катон Старший.

«Отже, лишається дати землі нашій — Матері — ймення / По справедливості, бо ж із землі все живе народилось. / Таж і тепер ще з землі виповза животина всіляка, / Зроджена там із дощу і вологої палкості сонця» (пер. А. Содомори),— так писав давньоримський поет і філософ І ст. до н. є. Тіт Лукрецій Кар у відомій поемі «Про природу речей».

Із давніх часів люди найбільш ретельно вивчали верхній шар ґрунту — орний, де розміщуються корені рослин. До другої половини XIX ст. увага вчених була прикута лише до цього шару ґрунту. Люди найперше переймалися отриманням гарного врожаю, тож їм слід було розібратися в тому, як ґрунт живить рослини, які його властивості благотворно впливають на них, а які, навпаки, ускладнюють їхнє життя. Отож у першу чергу вони вивчали механічний склад та органічну речовину ґрунту, від яких залежить постачання рослин усім необхідним.

Всесвітньовідомий англійський натураліст Чарлз Дарвін одну зі своїх останніх книг присвятив ролі дощових черв'яків в утворенні ґрунтів. Вона так і називається: «Утворення ґрунтового шару дощовими черв'яками». У ній він зазначає, що, змішуючи рослинні залишки у своєму кишечнику з дрібними частинками ґрунту, дощові черв'яки створюють ґрунтову структуру — грудкуватість. Окрім того, ходами черв'яків, котрі часто сягають на глибину до 2 метрів і більше (особливо вони глибокі в тропічних ґрунтах — там, де ґрунт глибше прогрівається), у ґрунт проникають вода й повітря, поліпшуючи тим самим умови розвитку коренів і ґрунтових мікроорганізмів. Дарвін показав, що весь гумусовий шар садових і городніх ґрунтів Англії пройшов через кишечник дощових черв'яків, тобто вміст гумусу та його структура створені ними — вони й розподілили гумус у ґрунті. Саме тому гумусовий шар ґрунту Дарвін назвав «тваринним» ґрунтом.

86

 

Категория: природознавство 6 клас | Добавил: pasha | Теги: годувальниця, Мати, земля
Просмотров: 757 | Загрузок: 10 | Рейтинг: 0.0/0