Хімічні властивості основ. - Мои файлы - Каталог файлов - Школа
Суббота, 03.12.2016, 00:16
Главная Регистрация RSS
Приветствую Вас, Гость
Освіта
Реклама
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Яндекс.Метрика
...
...
Вход на сайт
Block title
Block title
Главная » Файлы » Мои файлы

Хімічні властивості основ.
Весь материал в архиве.
Уважаемый посетитель сайта!
Чтобы скачать, Вам нужно кликнуть по рекламе.

10.02.2015, 09:13

         Тема: Хімічні властивості основ.

  • Мета: проконтролювати знання учнів про склад основ; вивчити хімічні властивості основ; активізувати пізнавальну діяльність учнів на всіх етапах уроку; розвивати їх логічне мислення та творчі здібності; виховувати витримку, силу волі, уміння співпрацювати та

    об’єктивно оцінювати свою роботу та роботу інших учнів.

  • Тип уроку: поглиблення й розширення знань.
  • Форми роботи: бесіда; розповідь учителя; демонстраційний експеримент; робота з інтерактивною дошкою (додаток 1).

                                        

                                                 Хід уроку.

  1. Організація класу.
  2. Актуалізація опорних знань (бесіда) – за допомогою інтерактивної дошки.

•    Який клас неорганічних сполук називається основами?

•   На які дві групи поділяються основи?

; • З допомогою таблиці розчинності наведіть приклади розчинних і нерозчинних основ.

(перевірка знань за допомогою гри «Третій зайвий», «Хрестики-нулики»)

,• Назвіть записані основи за сучасною українською номенклатурою.

• 3 допомогою таблиці «Взаємозв'язок між класами неорганічних сполук» припустіть, які хімічні властивості проявлятимуть основи.

 

Основний оксид

Кислота

Основа

Сіль

Кислотний оксид

+

 

+

 

Кислота

+

 

+

+

Основа

 

+

 

 

Сіль

 

+

 

 

І за цим планом будемо вивчати властивості основ.

3. Вивчення нового матеріалу

1. Дія лугів на індикатори

В три пробірки наливаємо натрій гідроксид. Далі додаємо одну краплю метилового оранжевого, одну краплю лакмусу, одну краплю фенолфталеїну.

На основі спостережень заповнюємо таблицю.

Індикатори

Колір індикатора у розчині

нейтральний

лужний

кислий

Метилоранж

оранжевий

жовтий

/рожевий

Лакмус

фіолетовий

синій

червоний

фенолфталеїн

безбарвний

малиновий

безбарвний

Висновок. У розчинах лугів метиловий оранжевий, набуває жовтого забарвлення, лакмус— синього, фенолфталеїн — малинового. Отже, розчини лугів можна визначити з допомогою індикатора. Нерозчинні основи на індикатори не реагують.

На початку уроку ми припустили, які властивості повинні мати основи. Подивимося практично.

Дослід 1. Взаємодія лугів з кислотними оксидами

У пробірку налий 1 мл вапняної води (прозорий розчин кальцій гідроксиду Са(ОН)2). Через одноразову скляну трубочку (або поліетиленову для коктейлю) обережно видихай повітря у вапняну воду. Розчин каламутніє, оскільки утворюється нерозчинна сіль СаС03 — кальцій карбонат:

С02+Са(ОН)2->СаСО3 + Н20

Укажіть тип реакції. (Реакція обміну)

Дослід 2. Взаємодія лугів з кислотами

•    Як називається ця реакція? (Нейтралізації)

•    Я ка речови на допоможе побачити, що реакція відбулася? (Індикатор) У дві пробірки наливаємо NаОН і Са(ОН)2, додаємо фенолфталеїн.

А потім по краплях знебарвлюємо розчин хлоридною кислотою. Пропо­нуємо учням записати рівняння реакцій:

                        Na0Н + НСІ -> NaС1 + Н20

       Дослід З. Взаємодія лугів із солями

У дві пробірки наливаємо СuS04, А12(S04)3, потім по краплях додаємо розчин їдкого натру.

— Які ознаки реакції спостерігаємо? (Утворення нерозчинного осаду)

Запишемо рівняння реакції:

СuS04 +2Na0Н -> Na2S04  +Сu(0Н)2

 Усі наші припущення про властивості лугів підтвердилися практич­но.

Дослід 4.   Взаємодія нерозчинних основ з кислотами

Нам необхідно одержати купрум(Н) гідроксид. Як це зробити? Яку властивість основ для цього можна використати?

СuS04 + 2NaОН -> Сu(ОН)2 + Na2S04,

До одержаного осаду по краплях додаємо хлоридну кислоту. — Які ознаки хімічної реакції спостерігаємо? Запишіть результати досліду до протоколу.

Дослід 5.    Розкладання нерозчинних основ у процесі нагрівання

Нерозчинні основи за нагрівання розкладаються на оксид і воду. Перевіримо це на практиці.

Одержіть купрум(П) гідроксид, закріпіть пробірку в пробіркотримачі.

•    Як правильно нагріти пробірку?

•    В якій частині полум'я необхідно нагрівати пробірку? (У верхній, найбільш гарячій)

•    Що спостерігаємо? Запишемо рівняння реакції:

Сu(ОН)2->СuО+Н20 Укажіть тип реакції. {Реакція розкладу)

Висновок. З якими властивостями основ ми познайомилися на цьо­му уроці?

Узагальнемо наші знання за допомогою таблиці – підручник ст.70

На основі цього вносимо доповнення в таблицю «Взаємозв'язок між класами неорганічних сполук».

 

 

Основний оксид

Кислота

Основа

Сіль

Кислотний оксид

+

 

+

 

Кислота

+

 

+

+

Основа

 

+

 

+

Сіль

 

+

+

 

4. Закріплення вивченого матеріалу

Керована практика

Завдання .    Здійснити перетворення:

Cu(OH)2  = CuO = CuSO4 = Cu(OH)2

Знання властивостей класів неорганічних сполук дозволяє нам припустити, з допомогою яких реакцій можна одержати ту чи іншу ре­човину.

5. Домашнє завдання

§11 – вчити, зошит ст.89-90 завдання № 4,7,8 письмово.

Чи знаєш ти, звідки походить слово «луг»? Так називали милкий настій попелу, що використовувався для прання

Чи знаєш ти, що суміш піску, подрібненого каменю та вапна Са(ОН)2 використовували в будівельній справі ще 2 000 років тому?

Ученик приходит домой с перевязанной рукой. Родители спрашивают, что с ним.

- На уроке химии проводили опыты, и мне на руку попала лимонная кислота.

- Ну и что? Она не оставляет ожогов.

- Да, но мой сосед решил её нейтрализовать и насыпал мне на руку NaOH.

Категория: Мои файлы< | Теги: Хімічні властивості основ, конспект у, хімія
Просмотров: 204 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 0.0/0